FAQ

Przede wszystkim – nie zapomnij o przeczytaniu Regulaminu, Zagrożeń i Warunków!

Kto może wziąć udział?

Reguły rajdu są bardzo liberalne – każdy może się zapisać z każdym rodzajem pojazdu, jeśli jest on zarejestrowany. Zapisy tylko dla osób powyżej 18 roku życia.

Ile macie miejsc?

Limit miejsc na edycję 2010 – 50 załóg.

Kiedy zamykacie zapisy?

Kończymy przyjmować zapisy 15 lutego 2010, albo kiedy wyczerpany zostanie limit miejsc. Uwaga – im szybciej się zapiszesz, tym więcej oszczędzisz!

Co jeśli się spóźnię i nie będzie wolnych miejsc?

Jeśli nas poinformujesz, może uda Ci się skontaktować z kimś, kto musi się wycofać, więc trzymaj rękę na pulsie. Nasze forum na Facebook’u jest do tego idealnym miejscem.

Czy to bezpieczne?

Tak i nie. Na pewno po drodze napotkasz wiele niebezpieczeństw, ale czy właśnie nie o to chodzi? Będziemy Cię informować o specyficznych uwarunkowaniach (politycznych, naturalnych itp.), na które musisz uważać, ale i tak reszta zależy od Ciebie. Przejedziesz przez dzikie miejsca, gdzie nie będzie wsparcia technicznego w razie awarii samochodu. Zanim się zapiszesz, przemyśl swoje zdolności i ograniczenia, a także charakter wyjazdu i przeczytaj Regulamin. Pojedziemy daleko od utwardzonych, popularnych dróg – dosłownie.

Jak dotrzeć do miejsca startu?

To zależy tylko od Ciebie. Nasza rola w Rajdzie zaczyna się dopiero na spotkaniu w Tunisie. Rekomendujemy przejazd do Genui we Włoszech, gdzie jest w miarę tani prom do Tunisu. Obecnie negocjujemy dodatkową zniżkę.

Co zrobić z samochodem w Beninie?

Jeśli zakupiłeś pojazd tylko na potrzeby rajdu, pomożemy Ci go sprzedać (albo zostawić jako dar) w Beninie. Jeśli natomiast masz jeszcze trochę pieniędzy i czasu, możesz wrócić do Europy przez Burkina Faso, Mali, Mauretanię, Zachodnią Saharę i Markoko. Jeśli chcesz wysłać samochód transportem morskim, jedną z tańszych opcji jest prom Cotonou-Antwerpia, za około 550 euro. Bilety lotnicze do głównych miast Europy (Londyn, Paryż, Rzym) zaczynają się od 400 euro (Royal Air Maroc). Skontaktuj się z nami w przypadku jakichkolwiek pytań.

Gdzie będziemy spać?

Na każdy dzień rajdu przygotujemy camping albo hostel, jako oficjalną bazę. Nie musisz jednak tam spać, ale powinieneś się pojawić – bo tam będą imprezy! Co więcej, to też miejsca, gdzie możesz uzyskać niezbędne odpowiedzi, informacje.
Uczestnicy dostaną listę hoteli (lub jakiegokolwiek zakwaterowania) przed startem, więc możesz zarezerwować miejsce lub znaleźć alternatywę. Ale bądź przygotowany – nie będzie zbyt wiele opcji na środku pustyni w Algierii. Nawet jeśli wybierzesz codziennie hotele – nie spodziewaj się europejskich standardów. Wszystkie opcje znajdziesz w roadbook’u.

Jakich dokumentów potrzebuję do wyjazdu?

Na początek paszport. Następnie, wszystkie inne dokumenty które są konieczne do prowadzenia pojazdu gdziekolwiek. Od nas dostaniesz kluczowe dokumenty rządowe, żebyś mógł bez przeszkód poruszać się pomiędzy punktami kontrolnymi. Poinformujemy Cię o specyficznych dokumentach które powinieneś mieć przy sobie w trakcie podróży (ubezpieczenia, pozwolenia itp.).

Czy potrzebujęCarnet de Passage?

Nie. Szczęśliwie, w tych krajach nie potrzeba słynnego CdP

Co ze szczepieniami i innymi sprawami medycznymi?

Zależnie od Twojego stanu zdrowia, powinieneś się skonsultować ze swoim lekarzem. Poza tym, zerknij na stronę WHO: http://www.who.int/countries/en/ , gdzie znajdziesz informacje o poszczególnych krajach.

Co powinienem zabrać?

Bardziej i mniej potrzebne rzeczy. Dostaniesz od nas listę rzeczy niezbędnych lub polecanych podczas pustynnych podróży. Jeśli masz pytania – śmiało pytaj.

Jakie będą drogi?

Naszym celem było wybranie trasy, która teoretycznie da się przejechać każdym pojazdem. Jednak są też takie drogi, gdzie mocno rekomendujemy samochód 4×4, szczególnie w kategorii Competition. Spodziewaj się ciężkiego terenu, rozmytych dróg, skalistych obszarów, głębokiego piachu – a także dróg, których nie ma na mapie. To wszak element zabawy i wyzwania.

Jakiej pogody się spodziewać?

Zależnie od regionu, w marcu można się spodziewać każdego rodzaju pogody. Pamiętaj, że Sahara może być bardzo gorąca w ciągu dnia i chłodna w nocy. Przejedziemy przez wysokie góry, gdzie będzie na pewno zimno. W miarę podążania w kierunku południa, ekstremalne różnice zaczną zanikać. Więcej informacji dostaniesz w road book’u.

Czy potrzebuję wiz? Jak je dostać?

Zależnie od paszportu, możesz potrzebować kilku wiz. Dokładnie to zbadaliśmy, pomożemy Ci w uzyskaniu wiz, ale nie zrobimy tego za Ciebie. Możemy przedstawić oficjalne dokumenty rajdu, w przypadku problemów w ambasadach. Kontaktuj się z nami, pomożemy. Pamiętaj – uzyskanie wiz jest dużo łatwiejsze niż ukończenie rajdu!

Jakie mapy i nawigacje polecacie?

W ramach wpisowego dostaniesz pakiet map, które przydadzą się podczas podróży. Przygotowaliśmy wiele map o dużej skali, które nie są ogólnodostępne, a będą niezbędne w niektórych częściach Rajdu.
Zdecydowanie polecamy zabranie GPSa. Nie tylko do nawigacji, ale też zadań geocaching’u w kategorii Competition.

Co w przypadku awarii?

Pech, musisz rozwiązać sam ten problem. Przed startem naucz się podstaw obsługi swojego pojazdu, może wiele spraw będziesz mógł naprawić sam. Jeśli będziesz blisko zabudowań – śmiało pytaj mieszkańców, będą szczęśliwi mogąc Ci pomóc. To ponadto świetna okazja na przetestowanie zdolności do odnalezienia mechanika na pustkowiu, a także nauki nazw części w miejscowym języku.

Czy możemy mieć naklejki sponsorów na samochodzie?

Tak! Każdy uczestnik jest zobowiązany umieścić oficjalne naklejki rajdowe, naklejki oficjalnych sponsorów na swoim samochodzie. Oprócz tego, możesz promować swoich sponsorów.